Każdy, kto przynajmniej raz podjął próbę zapisania się do lekarza specjalisty w ramach NFZ doskonale wie, że jest to swoista droga przez mękę. Największym problemem jest w tym przypadku czas oczekiwania na wizytę, który według aktualnych danych wynosi średnio 3 miesiące. Oczywiście do niektórych fachowców trzeba czekać w kolejce znacznie krócej. Przykładem jest choćby ortopeda dziecięcy w Warszawie i innych dużych miastach, przyjmujący maksymalnie w ciągu dwóch tygodni.

Wszystko zależy od dziedziny medycyny 

Każdy pacjent – bez względu na wiek czy pozycję społeczną – musi odczekać swoje w kolejce do lekarza specjalisty. W najgorszej sytuacji są zdecydowanie osoby potrzebujące pomocy ortopedycznej, ponieważ czekają niemal rok, a dokładnie 11,8 miesięcy. W ogromną cierpliwość należy się również uzbroić w przypadku endokrynologii (9,8 miesięcy), stomatologii i geriatrii (7,1 miesięcy), angiologii i kardiologii (7 miesięcy), immunologii (6 miesięcy), hepatologii (5 miesięcy), a także urologii (4,8 miesięcy). W dosyć łatwej sytuacji są natomiast dzieci wymagające pilnego leczenia u pediatry, ortopedy albo neonatologa. Tutaj bowiem czas oczekiwania wynosi średnio dwa, trzy tygodnie.

Oczywiście to jedynie wyjątek potwierdzający regułę. Omawiana sytuacja jest spowodowana przede wszystkim niewielką liczbą lekarzy, stosunkowo niskimi wycenami za zabiegi oraz ogólnym chaosem panującym od wielu lat w całej służbie zdrowia. Spora winę ponoszą też sami pacjenci, którzy często nie pojawiają się na umówionych wizytach i tym samym zajmują miejsce osobom bardziej chorym. Jeśli chcemy w miarę szybko dostać się do neurologa lub innego specjalisty, powinniśmy koniecznie zarezerwować wizytę w tej warszawskiej klinice: https://familymedica.waw.pl/specjalisci/neurolog-warszawa/.