Układ krążenia, na który składa się układ krwionośny i układ limfatyczny odgrywa bardzo ważną rolę w ciele człowieka. Jego zadaniem jest transport płynów ustrojowych oraz dostarczanie poszczególnym narządom niezbędnych do życia substancji odżywczych. Centralnym punktem układu krwionośnego jest serce, które wraz z siecią żył i tętnic rozprowadza po organizmie życiodajną krew. Są jednak sytuacje, gdy układ krwionośny i jego praca ulegają zaburzeniu. Jaka jest wówczas odpowiedź organizmu?

Awaria naczyń krwionośnych

Ludzki organizm wykształcił proces obronny, który działa w przypadku nieprawidłowego przepływu krwi. W momencie, gdy światło naczynia krwionośnego zostanie niebezpiecznie zwężone lub zamknięte, dochodzi do rozwinięcia alternatywnego systemu przepływu z siecią nowych tętnic. Mechanizmem tym jest krążenie oboczne. Ta swoista odpowiedź organizmu na zatrzymanie krążenia umożliwia przejęcie roli niedziałających prawidłowo naczyń krwionośnych. Całkowite zatrzymanie przepływu krwi np. w obrębie danego narządu mogłoby prowadzić do bardzo niebezpiecznego procesu, jakim jest martwica niedokrwienna. Dzięki krążeniu obocznemu ryzyko jej wystąpienia jest zmniejszone.

Jak dbać o układ krążenia?

Dobrą wiadomością jest fakt, że centrala układu krwionośnego, czyli nasze serce, ma bardzo rozwinięte zdolności regeneracyjne. Aby dbać o cały układ, należy przede wszystkim dbać o dobrą kondycję serca. Skuteczną praktyką w tym zakresie będzie podejmowanie nawet niewielkiego, ale regularnego wysiłku fizycznego. Okazuje się bowiem, że ćwiczeniami na serce możemy znacznie zwiększyć wydolność organizmu i jego zdolność do tworzenia nowych połączeń systemu naczyń krwionośnych. Sprzymierzeńcem w walce z chorobami układu krążenia będzie niemal każda forma fizycznej aktywności np. bieganie, spacerowanie, pływanie, czy gimnastyka. Ważne, by dostosować formę sportu do naszych możliwości i preferencji. Jeżeli nie chcemy obciążać stawów, postawmy na basen. Jeżeli nie lubimy ćwiczyć na zewnątrz, skupmy się na gimnastyce w domu. Profilaktyka tego typu powinna być nie tyle obowiązkiem, co przede wszystkim przyjemnością.