Najlepszym sposobem zapobiegania próchnicy jest regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz odwiedzanie dentysty co najmniej dwa razy w roku w celu zaplanowania profesjonalnego czyszczenia i kontroli. Jeśli w Twojej rodzinie zdarzały się przypadki próchnicy lub chorób przyzębia, porozmawiaj ze swoim dentystą o sposobach utrzymania zdrowych zębów.

Wskazówki, które pomogą chronić Twój uśmiech

Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie pastą z fluorem i codziennie używaj nici dentystycznej. Szczotkuj przez co najmniej dwie minuty za każdym razem i stosuj odpowiednią technikę szczotkowania – nie zapominaj o obszarach między zębami! Codziennie nitkuj zęby, wkładając nić między zęby i pod linię dziąseł, gdzie najskuteczniej usuwa ona płytkę nazębną. Wymieniaj szczoteczkę do zębów co trzy miesiące lub wcześniej, jeśli włosie zaczyna wyglądać na postrzępione lub wygięte.

Ogranicz słodkie pokarmy, napoje i przekąski. Im więcej słodyczy spożywasz, tym większe jest prawdopodobieństwo powstania ubytków, ponieważ cukier karmi bakterie w płytce nazębnej, które powodują ubytki (próchnica). Wybieraj zdrowe przekąski, takie jak owoce lub warzywa, zamiast batoników lub innych słodyczy zawierających cukier lub syrop kukurydziany. Szczotkuj zęby po zjedzeniu lepkich słodyczy, takich jak karmelowe cukierki do żucia i gumy do żucia, ponieważ mają one tendencję do tworzenia ubytków.

Jeśli potrzebujesz skorzystać z pomocy specjalisty, to sprawdź stronę: https://dentalpark.pl/dentysta-stomatolog-skawina/.