Każde szanujące się laboratorium powinno być zaopatrzone w najwyższej jakości sprzęty, aby diagnostyka i badania mogły być przeprowadzone zarówno sprawnie, jak i na dużą skalę. Specjalistyczna aparatura umożliwia wiele rożnego rodzaju badań, które mają wpływ na rozwój dziedziny nauki, jak i życie codzienne. Obecnie wiele firm, przedsiębiorstw, placówek oświatowych oraz instytucji posiada dostęp do nowoczesnych laboratoriów wyposażonych w sprzęt wysokiej klasy i technologii.

Do podstawowego sprzętu niezbędnego do wykonywania codziennych testów i badań laboratoryjnych zaliczamy:

  • pipety i końcówki
  • zlewki
  • wkraplacze
  • menzurki/cylindry miarowe
  • szkiełka zegarowe
  • palniki laboratoryjne

Poza tymi elementami laboratorium musi dysponować też szeroką gamę odczynników chemicznych o rożnych klasach czystości oraz mikrobiologicznych, wśród których powinny znaleźć się testy identyfikacyjne, immunologiczne oraz pożywki. Wśród niezbędnych urządzeń w pracy laboranta do analiz i badań chemicznych znajdują się pompy, wirówki oraz dyspensery, a także dilutory, densytometry, inkubatory i suszarki.

Gdzie kupić sprzęt laboratoryjny?

W uwagi na to, że sprzęt do takich celów powinien posiadać stosowne atesty i certyfikaty przeznaczające go do stosowania przy konkretnych badaniach, jest on dość kosztowny. Laboratoria, podobnie jak placówki zdrowia i szpitale, zaopatrują się w hurtowniach ze sprzętem medycznym, a także w specjalistycznych sklepach ze sprzętem laboratoryjnym, takich jak https://www.argenta.com.pl/Sprzety-laboratoryjne.