Ploter to komputerowe urządzenie, które jest wykorzystywane głównie przy pracy z płaskimi powierzchniami. Za jego pomocą można m.in. nanosić różnorodne grafiki, wykonywać wszelkie wzory oraz grawerować. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów tego sprzętu, ale najpopularniejsze i powszechnie stosowane są zwłaszcza modele tnące i laserowe. Nie należą one do najtańszych (cena wynosi od 3000 do nawet 40 000 zł), więc wiele firm decyduje się na plotery używane – z drugiej ręki.
Sterowane za pomocą komputera plotery tnące służą przede wszystkim do nacinania albo wycinania różnych kształtów, dlatego znajdują szerokie zastosowanie w branży poligraficznej (np. do tworzenia liter w folii), kamieniarskiej (do piaskowania napisów), szklarskiej, a także odzieżowej (do wykonywania prasowanek na t-shirtach czy wycinania w skórze elementów butów). Tego rodzaju sprzęty charakteryzują się stosunkowo niewielkim rozmiarem i atrakcyjną ceną, dlatego często są użytkowane w małych biurach i średnich przedsiębiorstwach. Ich pozostałe zalety to możliwość tworzenia fantazyjnych kształtów i dosyć wysoka jakość finalnego produktu (gwarancja sporej precyzji cięcia).
Przejdźmy teraz do ploterów laserowych, które są zazwyczaj dużo droższe, ale jednocześnie pozwalają nie tylko na cięcie, ale również grawerowanie. Są zatem znacznie bardziej funkcjonalne niż wersje tnące. Ich niepodważalnym atutem jest to, że nadają się znakomicie do obróbki prawie każdego materiału, w tym: drewna, tworzyw sztucznych, tkaniny, szkła, skóry, papieru, gumy, ceramiki, laminatu oraz korka. Można je z powodzeniem wykorzystywać m.in. do produkcji uszczelek, dekorowania elementów wystroju wnętrz, tworzenia obudów i makiet, czy grawerowania grafik na gadżetach reklamowych. Co istotne, do ich obsługi nie są wymagane żadne specjalistyczne umiejętności – wystarczy jedynie krótkie przeszkolenie.