Polecamy

Sprzęt wędkarski dla początkujących

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każda osoba, która zaczyna przygodę z wędkowaniem szuka porad jakiego sprzętu wędkarskiego używać. W ogromnej ofercie sklepów ciężko zdecydować się na jakiś zestaw, dlatego powstał ten artykuł, aby przybliżyć ważne informacje.

Jaka żyłka?

Warto wybrać szpulę z nawiniętą żyłką od 200 do 300 cm i o średnicy 0,20 mm. Taki wybór zapewni dobrą wytrzymałość, która będzie niezbędna dla nowicjusza. Dobra żyłka powinna po zgięciu wrócić do swojego pierwotnego kształtu, ale nie może być zbyt elastyczna, ponieważ będzie się łatwo plątać po rozciągnięciu.

Jakie haczyki?

Ważny jest wybór haczyków od znanych i markowych producentów. Haczyki od niesprawdzonych producentów są wykonane z gorszych materiałów, co może się odbić podczas połowów. Cechy dobrego haczyka to niezbyt mocno zaokrąglony grot, odpowiednia ostrość i wykonanie z cienkiego drutu o dobrej wytrzymałości.

Jaka wędka?

Niezalecane jest kupno drogich wędek. W początkowej przygodzie z wędkarstwem wystarczający będzie uniwersalny wędka spin/grunt o długości do 3,6 metra. Będzie to tani zakup, a jednocześnie odpowiedni do połowów z gruntu, spinu i przy pomocy spławika. Taki sprzęt sprawdzi się przy łowieniu białej ryby z dużym spławikiem. Podczas wyboru pamiętać trzeba o nie przesadzonej sztywności wędki i wyposażeniu w dość duże przelotki. Można także zacząć od wędki spinningowej, która wymaga ciągłego zarzucania i zwijania żyłki.

Jaki kołowrotek?

Początkowo na kołowrotek nie trzeba wydawać wiele pieniędzy, ale powinien być wyposażony w podstawowe funkcje. Składa się na to: regulacja hamulca, odpowiednie przełożenie, rozmiar szpuli 4000 oraz co najmniej 3 metalowe łożyska. Warto poszukać starszych modeli, które będą zdecydowanie tańsze. Istotne jest, żeby łożyska były dobrze wykonane, dlatego lepiej wybrać mniejszą ilość łożysk, ale lepiej wykonanych, niż kilkanaście o wątpliwej jakości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy warto inwestować w fotowoltaikę?
Czy warto inwestować w fotowoltaikę?
Wykorzystanie dotychczasowych źródeł energii staje się coraz bardziej nieopłacalne, a jednocześnie niekorzystne, gdyż duża część z nich ma negatywny wpływ […]
Kostka rubika 3×3 – czy będzie dobra dla najmłodszych?
Kostka rubika 3×3 – czy będzie dobra dla najmłodszych?
Kostka Rubika to jedna z najpopularniejszy zabawek logicznych na całym świecie. Może dawać duże radości zarówno dorosłym, jak i ich […]
Jak praktycznie można spożytkować wolne chwile w ciągu dnia?
Jak praktycznie można spożytkować wolne chwile w ciągu dnia?
Wolny dzień to czas na relaks i ładowanie akumulatorów. Nie wiąże się to z koniecznością całodziennego leniuchowania. Podpowiadamy, jak praktycznie […]
Ostatnie wpisy