Tranzystor to jeden z najważniejszych podzespołów elektronicznych. Wykorzystuje się je w wielu urządzeniach, niezależnie od ich funkcji czy rozmiaru – od wzmacniaczy po komputery. Każdy, kto zajmuje się elektroniką, zetknął się z tranzystorami. Czym właściwie jest tranzystor i co musisz o nim wiedzieć? Podpowiadamy!

Wzmacnianie sygnału elektrycznego

Tranzystory są półprzewodnikowymi elementami elektronicznymi, których główną cechą jest zdolność do wzmacniana sygnału elektrycznego. Tranzystory pojawiły się już w XX w., a jego twórcy za swój wynalazek otrzymali nagrodę Nobla z dziedziny fizyki. Wynalezienie tranzystorów okazało się przełomowym momentem w elektronice, przyśpieszając proces miniaturyzacji urządzeń. Tranzystory są powszechnie dostępne, a ich zastosowanie jest niezwykle szerokie. Korzystają z nich zarówno hobbyści, jak również twórcy zaawansowanych urządzeń, automatycy, robotycy i reprezentanci innych dziedzin.

Rodzaje tranzystorów

Tranzystory dzieli się przede wszystkim na bipolarne i unipolarne. W pierwszym typie prąd przepływa przez złącza półprzewodnika o różnym typie przewodnictwa (n i p). W tranzystorach unipolarnych, nazywanych też polowymi, prąd płynie przez półprzewodnik o jednym typie przewodnictwa. Podzespoły elektroniczne, jakimi są tranzystory, dzieli się również ze względu na wykorzystany do ich wykonania materiał półprzewodnikowy. Takim materiałem może być german, ale też krzem, arsenek lub azotek galu. Wszystkie popularne rodzaje tranzystorów oraz inne podzespoły i części elektroniczne kupisz w sklepie AVT. W ofercie sklepu znajdziesz m.in. praktyczne bezpieczniki: https://sklep.avt.pl/category/bezpieczniki.