Dzieci powinny już od najmłodszych lat rozwijać swoje zdolności motoryczne. Mają one bowiem ogromny wpływ na ogólną sprawność ruchową oraz decydują o prawidłowym wykonywaniu wszelkich codziennych czynności w późniejszym życiu. Dlatego też warto nieustannie podsuwać maluchowi różne zabawki umożliwiające mu skuteczne ćwiczenie zarówno małej, jak i dużej motoryki. Doskonale sprawdzi się np. wielofunkcyjna tęcza Montessori składająca się z siedmiu elementów, którą można kupić na https://diverti.pl/zabawki-montessori/1200-duza-tecza-montessori-.html.

Bardzo wiele zależy od wieku dziecka

Na rynku są dostępne różnorodne zabawki poprawiające zdolności motoryczne. W pierwszych tygodniach życia dziecka należy dawać mu przede wszystkim obiekty doskonalące chwyt, takie jak choćby piłeczki z wypustkami czy stemple. W nieco późniejszym okresie (7-12 miesięcy) znacznie bardziej pożyteczne okażą się rozmaite klocki oraz sortery, które znakomicie pozwalają doskonalić koordynację wzrokowo-ruchową.

Dwuletnie i trzyletnie maluchy powinny natomiast bawić się lalkami, robotami, mobilnymi pojazdami (np. drewnianymi samochodzikami), przesypywankami i przelewankami. Na tym konkretnym etapie rozwoju duże znaczenie ma również regularne rysowanie, malowanie i lepienie figurek z plasteliny czy ciastoliny, gdyż dzięki tym czynnościom dziecko korzysta z licznych przyborów plastycznych poprawiających sprawność dłoni. Późniejszy okres życia wymaga zastosowania bardziej zaawansowanych rozwiązań, do których zaliczamy:

– gry zręcznościowe

– mini deskorolki

– huśtawki i trampoliny

– piłki do skakania

– rowerki, hulajnogi

– tory przeszkód