W powietrzu znajduje się bardzo dużo zanieczyszczeń oraz szkodliwych substancji, których warto unikać montując w mieszkaniu odpowiednią wentylację. Jest to kluczowe, jeśli zależy nam na dobrym samopoczuciu oraz zdrowiu. Dwutlenek węgla oraz para wodna przyczyniają się do powstawania uczucia zmęczenia, bólu głowy oraz różnych chorób. Ponadto, jeśli nie zamontujemy odpowiedniej wentylacji, musimy liczyć się z powstawaniem wilgoci, a tym samym pleśni oraz grzybów.

Jaka wentylacja będzie najlepsza w mieszkaniu?

Nowoczesne budownictwo zapewnia bardzo dużą szczelność. Przez co najlepszym rozwiązaniem jest wymuszona wentylacja mechaniczna w bloku. Kratki wywiewne, kanały oraz wentylatory kanałowe umieszczane są w różnych pomieszczeniach. Przede wszystkim jest to kuchnia, łazienka oraz wszystkie pomieszczenia, gdzie nie ma okien. Wyrzut zużytego powietrza znajduje się na zewnątrz budynku. Czasami umieszcza się go na dachu, a czasem na zewnętrznej ścianie budynku. Bardzo istotne jest to, gdzie umieścimy wentylatory oraz jak wyregulowane będą nawiewy. Nie powinny być one umieszczane tam, gdzie bezpośrednio przebywają ludzie.

Wentylacja mechaniczna jest bardzo skuteczna i zapewnia bardzo dobry stopień wymiany powietrza. Ponadto umożliwi nam większe oszczędności niż budowa komina. Kolejną zaletą jest to, że mechaniczna wentylacja nie wymaga zajęcia powierzchni użytkowej w mieszkaniu oraz nie wymaga skomplikowanych obróbek.
Ciekawym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z klimatyzacją. Dzięki niej możemy cieszyć się świeżym powietrzem i odpowiednią temperaturą.