Polecamy

Jakie drzwi będą idealne do naszego salonu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Salon w każdym mieszkaniu jest miejscem, gdzie najwięcej czasu spędzają zarówno domownicy, jak i goście. Dlatego też, podczas urządzania wnętrz, to właśnie temu pomieszczeniu poświęcamy najwięcej czasu. Ważne jest przede wszystkim to, aby było ono funkcjonalne, a jednocześnie przytulne ciepłe. Wbrew pozorom, taki efekt można uzyskać nawet w niewielkich mieszkaniach, gdzie każdy metr jest na wagę złota a o zbędny chaos nie trudno. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak zaaranżować salon z maksymalnym wykorzystaniem wolnej przestrzeni.

Zacznijmy od drzwi

Współcześnie, większość salonów jest otwarta i połączona z kuchnią. Niestety, zdarzają się mieszkania, gdzie układ pomieszczeń nie pozwala na takie rozwiązanie. Wtedy koniecznością może okazać się zamontowanie drzwi oddzielających pokój od przedpokoju. Dotyczy to również sytuacji, kiedy w nocy salon spełnia funkcję sypialni któregoś z domowników. Aby zapewnić mu odpowiedni poziom wygody oraz nieco prywatności, warto oddzielić tę przestrzeń od reszty mieszkania. W obu sytuacjach świetnym rozwiązaniem będą drzwi przesuwne do salonu – funkcjonalne, a jednocześnie stylowe. Ich największym plusem jest znaczna oszczędność miejsca. Szacuje się, że montując je, jesteśmy w stanie wygospodarować dodatkowe 8m2, które normalnie byłoby potrzebne na uchylenie tradycyjnych drzwi. Ponadto, jeśli pozostawimy je rozsunięte, pomieszczenia będą płynnie się ze sobą łączyć. Po zasunięciu natomiast dyskretnie oddzielą pokoje. Warto również pamiętać, że takie rozwiązanie jest nowoczesne i wprowadza do mieszkania powiew świeżości.

Jakie zatem drzwi przesuwne do salonu wybrać? Najważniejsze jest, aby swoim stylem pasowały do reszty pomieszczeń. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających. Do wyboru mamy między innymi drzwi kolorowe, drewniane, szklane, przezroczyste czy w odcieniach matowych. Za nim je jednak zamówimy, konieczne jest zmierzenie ściany. W tym miejscu istotne jest, aby do wymiarów otworu na drzwi doliczyć szerokość skrzydeł, które będą chować się w ścianie. Dopiero wtedy możemy zacząć poszukiwania idealnego modelu. Dl najbardziej wymagających, dostępne są opcje zamówienia drzwi przesuwnych na wymiar oraz według własnego projektu.

Czy meble w salonie to przeżytek?

Mogłoby się wydawać, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Coraz mniej osób decyduje się na wstawianie do salonu mebli o pokaźnych wymiarach. Królują raczej przestrzenie wolne i niezagracone. Najczęściej w tego rodzaju pomieszczeniach znajdziemy różnego rodzaju komplety wypoczynkowe oraz niewielkie półki pod telewizor i ozdobne komody. Jeśli jednak mieszkanie jest małe i brakuje miejsca na przykład na szafę, warto rozważyć jej wstawienie właśnie do salonu.

Bardzo dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie szafa przesuwna. Najczęściej, tego rodzaju meble zajmują sporą powierzchnię, ale jednocześnie stwarzają możliwość przechowywania dużej ilości rzeczy w jednym miejscu. Jeśli odpowiednio dobierzemy styl wykonania mebla oraz wymiary, wkomponuje się on idealnie w przestrzeń pomieszczenia i nie będzie sprawiał wrażenia dostawionego „na doczepkę”. Warto zatem przed samym zakupem zmierzyć dokładnie ścianę, przy której ma znajdować się szafa przesuwna i określić, jaki powinna mieć kolor czy z jakiego materiału powinna być wykonana. W niektórych przypadkach producenci stwarzają możliwość zakupu tego rodzaju mebli jako element całej serii. Nie będzie zatem problemem dopasowanie do siebie sofy, komody, półki RTV oraz szafy.

Jakie dodatki dobrać do salonu?

Wybór ten jest również uzależniony od tego, w jakim stylu urządzone jest pomieszczenie. Jeśli salon jest niewielki, nie warto łączyć kilku różnych inspiracji, gdyż w ten sposób łatwo możemy wprowadzić chaos. Aby salon był miejscem idealnym do codziennego relaksu, wszystko powinno wzajemnie się uzupełniać i być w miarę możliwości stonowane. Jest o jednak niewątpliwie kwestia indywidualnego gustu, a aktualne trendy w wystroju wnętrz mogą być w tej kwestii tylko wskazówką bądź inspiracją.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Korzyści z montażu klimatyzacji w firmie
Korzyści z montażu klimatyzacji w firmie
Klimatyzacja to obecnie norma w niemal każdym przedsiębiorstwie działającym na rynku – i to niezależnie od branży. Stanowi ona bowiem […]
Czym precyzyjnie ciąć drewno?
Czym precyzyjnie ciąć drewno?
właściwości izolacyjne oraz estetyczne. Nie dziwi zatem fakt, że od wieków wykorzystuje się je do budowy domów czy innych, mniej […]
Zarywasz noce? Co dzieje się z twoim mózgiem?
Zarywasz noce? Co dzieje się z twoim mózgiem?
Intensywny tryb życia oraz nadmiar obowiązków w pracy prowadzi do małej ilości odpoczynku dawanego naszemu organizmowi. Tymczasem zbyt krótki oraz […]
Ostatnie wpisy