Polecamy

Jakimi środkami można przeprowadzić dezynfekcję?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dezynfekcja to proces zabijania mikroorganizmów w obiekcie lub przestrzeni, aby uczynić go bezpiecznym dla ludzi. Środki dezynfekcyjne są środkami przeciwdrobnoustrojowymi, które niszczą mikroorganizmy, co odróżnia je od innych antyseptyków, które po prostu zmniejszają liczbę bakterii.

Gatunki mikroorganizmów różnią się odpornością na środki dezynfekcyjne, ale nawet odporne organizmy mogą być ostatecznie zabite, zwykle przez kombinację procesów chemicznych i fizycznych.

Jakie istnieją środki dezynfekcji?

Środki dezynfekcji są dostępne w postaci płynów, żeli i sprayów. Są one używane do zabijania zarazków na twardych powierzchniach, takich jak blaty, gałki drzwiowe i krany. Niektóre środki dezynfekujące mogą być używane w pralni do zabijania zarazków powodujących nieprzyjemne zapachy.

Niektóre formy chemicznych środków dezynfekujących są również bardzo skuteczne w zwalczaniu bakterii i wirusów. Niektóre chemiczne środki dezynfekujące mogą jednak pozostawiać toksyczne pozostałości, które mogą być szkodliwe dla ludzi i zwierząt.

Najbardziej powszechnym i skutecznym środkiem dezynfekcji jest ciepło. Ciepło zabija mikroorganizmy poprzez denaturację ich białek i przerwanie ich błon komórkowych. Ponadto zwiększa lepkość wody, utrudniając mikroorganizmom poruszanie się w roztworze. Aby osiągnąć wysoki poziom dezynfekcji za pomocą ciepła, musisz utrzymać temperaturę co najmniej 160°F (71°C) przez 30 minut lub 140°F (60°C) przez 1 godzinę. Można to zrobić za pomocą gorącej wody lub pary, ale gorące powietrze nie zabije bakterii ani wirusów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Telewizor czy projektor – co wybrać?
Telewizor czy projektor – co wybrać?
Jeśli należymy do osób, które uwielbiają oglądać filmy lub seriale na wielkim ekranie w domowym salonie, możemy sobie zorganizować najlepsze […]
Obuwie, które pasuje do eleganckich damskich stylizacji
Obuwie, które pasuje do eleganckich damskich stylizacji
Elegancki, modny look to efekt, jaki każda kobieta chciałaby osiągnąć w swojej codziennej stylizacji. Niezależnie, czy szuka outfitu stricte biznesowego, […]
Suszone owoce, warzywa i nie tylko – co będzie potrzebne do ich przygotowania
Suszone owoce, warzywa i nie tylko – co będzie potrzebne do ich przygotowania
Na co dzień każdy z nas spożywa owoce, warzywa i inne produkty w różnej postaci. Coraz częściej przekonujemy się również […]
Ostatnie wpisy