Polecamy

W jakich sytuacjach zaleca się zrobienie prześwietlenia?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Badanie ultrasonograficzne należy do popularnych metod diagnostyki, gdyż z niezrównaną dokładnością potwierdza bądź wyklucza istnienie konkretnego problemu okulistycznego. Analiza tego rodzaju najlepiej radzi sobie tam, gdzie pozostałe środki zawodzą i nie są w stanie dotrzeć ze względu na ograniczenia technologiczne. Zakres możliwości ultrasonografu jest wprost nieograniczony. Kiedy warto zainteresować się USG?

W głębi naszych oczu…

Asumptem do poddania się kontroli powinna być zwłaszcza niezidentyfikowana i powtarzająca się bolesność wewnątrz oka. Badanie wykryje obecność tworzących się w oczodole guzów lub możliwych zmian w samym nerwie wzrokowym. Jeśli dostrzeżemy niepokojący stan zapalny, któremu towarzyszy krwawienie, również rozważmy wizytę lekarską, ponieważ może mieć to związek z utkwieniem w nim ciała obcego. Niemniej sama metoda nie ogranicza się wyłącznie do nagłych przypadków – często służy jako wskaźnik obrażeń siatkówki, stąd sprawdza się przy diagnozie jaskry czy zaćmy. Pozwala na szczegółowe pomiary naszej gałki ocznej, dzięki czemu łatwiej będzie ocenić stopień rozwinięcia potencjalnej wady wzroku (choćby krótkowzroczności).

Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny, a przy tym nie łączy się ze znacznymi przeciwwskazaniami ani ograniczeniami wiekowymi – tak samo dobrze sprawdzi się u dorosłych, jak u dzieci. Ultrasonograf powoli sunie po powierzchni zamkniętych powiek i na tej podstawie tworzy zarys całej struktury oka z wszelkimi odchyleniami od normy. Jeżeli interesuje nas doświadczona klinika okulistyczna Szczecin ma do zaoferowania wiele miejsc, do których warto się udać, by raz na zawsze zdjąć mgłę z naszych oczu. Pamiętajmy, że jakiekolwiek uszkodzenie tego niezwykle wrażliwego narządu może skończyć się tragicznie, więc zawsze działajmy niezwłocznie po zauważeniu nienaturalnych objawów.
… i między korzeniami zębów

Badanie zęba przy pomocy promieni rentgenowskich, czyli RTG, jest powszechnie stosowaną praktyką zalecaną najczęściej przez stomatologa, który prowadzi nasze leczenie. To często pierwszy krok przed ekstrakcją, by upewnić się, jaki jest rzeczywisty stan uzębienia, a także by wyeliminować możliwość pozbycia się zęba podatnego na dalszą kurację. Po RTG sięgamy również przed wstawieniem protezy całościowej czy pojedynczego implantu w celu wykrycia niewidocznych na pierwszy rzut oka stanów zapalnych dziąseł i przyzębia. Lampa Rentgena bezbłędnie wykryje guzki, torbiele, zalążki nowotworu. Dzięki badaniu można określić rozwój kości żuchwy oraz szczęki, przyjrzeć się jak wygląda budulec zęba od środka, dodatkowo skontrolować kondycję tkanek miękkich okalających zęby. Sporządzone zdjęcie jest na tyle szczegółowe, że odnotowuje nawet wadę zgryzu.

Istnieją dwie techniki wykorzystywane przy RTG – wewnętrzna i zewnętrzna, z czego druga jest uznawana za bardziej staranną, toteż przeprowadza się ją zwłaszcza przed skomplikowanymi interwencjami dentystycznymi. Pozwala ocenić osobne warstwy mięśni i wyśledzić najdrobniejsze patologie. Metoda wewnętrzna opiera się na zrobieniu prostej fotografii rentgenowskiej, na której wszystkie nieprawidłowości odznaczają się inną barwą. W obu przypadkach pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Gdy chcemy wykonać RTG zęba Szczecin może pochwalić się kompetentnymi specjalistami w tym zakresie. Cała procedura trwa zaledwie kilka minut, a wyniki są dostępne niemal od ręki. Nie ma skuteczniejszego sposobu na przekonanie się o prawdziwej formie naszych zębów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Trwałe meble do biura – co wybrać?
Trwałe meble do biura – co wybrać?
Organizacja przestrzeni biurowej jest trudnym zadaniem. Umeblowanie musi być dopasowane pod kątem wygody pracowników, ale narażone jest również na dużą […]
Gry idealne na wieczorne spotkanie ze znajomymi
Gry idealne na wieczorne spotkanie ze znajomymi
Zwykle wieczory ze znajomymi kojarzą się z wypadem na miasto, clubbingiem albo rekreacją w terenie. Jednak warto czasami postawić na […]
Nauka języka hiszpańskiego – jakie daje korzyści?
Nauka języka hiszpańskiego – jakie daje korzyści?
Hiszpański to piękny język, którego dość łatwo się nauczyć. Jedno jest pewne, jego znajomość na pewno da Ci wiele korzyści, […]
Ostatnie wpisy