Coraz więcej osób decyduje się na spędzenie wakacji na jachcie, ponieważ jest to doskonały sposób na aktywny wypoczynek. Każda tego typu jednostka pływająca przed wyruszeniem w rejs powinna być odpowiednio przygotowana. Ogromne znaczenie ma m.in. sprawdzenie wszystkich zacisków linowych oraz kabłąkowych – zależy od tego bowiem bezpieczeństwo poruszania się po wodzie. Jeśli któryś z zacisków jest uszkodzony, to model zamienny możemy kupić w specjalistycznym na https://www.szopeneria.pl/pl/c/Zaciski/159.

Nie zapomnijmy o olinowaniu

Przygotowując jacht do nowego sezonu, w pierwszej kolejności warto zweryfikować sprawność silnika, wszystkich instalacji (wodnej, elektrycznej i gazowej) oraz istotnych elementów pokładowych, takich jak kabestany, forluk, sztagownik, płetwy czy zaciski. Oczywiście przy okazji należy zerknąć na kadłub w celu znalezienia ewentualnych pęknięć oraz nieszczelności. Poza tym sprawdzenia wymaga całe olinowanie ruchome i stałe. Jeśli stwierdzimy, że liny są w jakichkolwiek sposób uszkodzone, to niezwłocznie dokonajmy ich wymiany.

Dodatkowo zaleca się wyposażenie jednostki w osprzęt pomocniczy, w tym zwłaszcza wąż do wody pitnej i odpadowej, pompę ciśnieniową, przejścia burtowe, nadajnik GPS i czujnik poziomu wody. Pozostałe zalecane czynności to: weryfikacja stanu żagli (przetarcia dyskwalifikują je z dalszego użytkowania), wymiana uszczelek w instalacji gazowej, przegląd asortymentu kuchennego i jego uzupełnienie (o talerze, sztućce, patelnie itp.), pomalowanie dna specjalną farbą antyporostową, a także dokładne odkurzenie i umycie pokładu oraz kabiny.