Intensywny tryb życia oraz nadmiar obowiązków w pracy prowadzi do małej ilości odpoczynku dawanego naszemu organizmowi. Tymczasem zbyt krótki oraz zbyt długi sen mają szkodliwy wpływ na ogólne funkcjonowanie człowieka. Oto kilka znanych skutków zbyt krótkiego okresu regeneracji po ciężkim dniu.
Popularne ,,zarywanie nocek” oraz odsypianie na drugi dzień tylko pozornie jest nieszkodliwe dla zdrowia. Efektem jest w tym wypadku osłabiona koncentracja, trudniejsze przyswajanie wiedzy oraz ogólne ociężałe wykonywanie nawet prostych ruchów. Organizm czasami próbujemy oszukiwać przy pomocy kofeiny. To działanie tylko chwilowe, w dłuższej perspektywie tylko potęgujące i nasilające problem.
Pośrednimi efektami zbyt małej ilości snu mogą być zatem drobne i poważniejsze wypadki w miejscu pracy. Zwiększa się również ryzyko wystąpienia kolizji drogowej. Otępiały zmysł koncentracji z opóźnieniem reaguje na drogowe sytuacje. Czas reakcji znacząco się wydłuża, tymczasem przy dużej prędkości o sukcesie decydują sekundy. Warto mieć to na uwadze i odpowiednio przygotować się zwłaszcza do długiej trasy.
Oprócz najbardziej popularnych dolegliwości i fatalnego wyglądu (organizm daje w ten sposób znać o problemach, jakie posiada), możemy wymienić również kilka również niekorzystnych efektów nie spania w nocy. Zaliczyć można tutaj chociażby:
Nie lekceważmy zatem snu, jego wpływ na nasze funkcjonowanie i komfort jest bezcenny.
czasami zarywałem nocki na studiach, ale jakoś żyję 😉