Dzisiaj budynki na wsi to już nie prymitywne budowle, a nowoczesne konstrukcje mające na celu zapewnienie najlepszych warunków zbiorom. Musi w nich panować odpowiednia temperatura oraz wilgotność, które zabezpieczą min. żywność przed psuciem. Tradycyjnie spotykane na wsiach budynki służą również do trzymania w nich zwierząt. „Stajnia” wielu osobom może kojarzyć się z końmi, ale w niektórych częściach Polski tak mówi się na miejsce, gdzie trzyma się krowy i świnie.

Nie wyklucza to oczywiście posiadania koni, ale pomieszczenia dla nich muszą być specjalnie dostosowane. Nowoczesne obory to już nie drewniane chaty, a profesjonalne konstrukcje stalowe, gdzie zwierzęta mają zapewnione optymalne warunki do rozwoju. Znajdują się w nich specjalne maszyny, na przykład dojarki do krów, które umożliwiają szybkie pozyskiwanie mleka.

Dawniej, a dziś

Nie da się ukryć, że w ciągu ostatnich lat polska wieś zrobiła ogromne postępy. Dzisiaj oprócz budynków służących zwierzętom możemy spotkać też ogromne garaże, w których rolnicy chowają swoje nowoczesne ciągniki. Zebrane plony gromadzi się z kolei w przechowywalniach płodów rolnych. Do magazynowania zboża służą silosy, gdzie odpowiednia wilgotność sprzyja zachowaniu wartości odżywczych plonów. Swoje oddzielne miejsca posiadają też ziemniaki – w mniej rozwiniętych gospodarstwach po zbiorze są układane do naziemnych kopców, a następnie magazynowane w piwnicach. Potrzebują one niewiele światła, dlatego pomieszczenie do ich zimowania musi być ciemne.