Chociaż standardy bywają różne, niektóre elementy wystroju są niezależne od ilości gwiazdek obiektu. Aby nie przepłacać za rzekomo wyższy standard, warto wiedzieć, co znajduje się w typowym pokoju hotelowym.
Kilka sprzętów jest zgoła oczywistych. Na przykład łóżko. Ale już klasyczna szafa niekoniecznie musi znaleźć się w pokoju. Jej rolę bardzo często spełniają różnego rodzaju szafki z półkami czy komody. Nie jest to specjalnie uciążliwe, o ile gość nie podróżuje z eleganckimi garniturami czy sukniami balowymi, których nijak nie da się poskładać do szuflady.

Meble hotelowe

Bardzo często pokoje hotelowe wyposażone są w chociażby miniaturowe stoliki z dwoma krzesłami i nocną szafeczkę przy łóżku. Szczególnie podczas dłuższych pobytów przydają się wszelkie półeczki, na których można poukładać niezbędne drobiazgi. Nie można zapomnieć również o pościeli, w tym o najczęściej spotykanej kołdrze 160×220. Powszechnie wyposażeniem jest również telewizor. Praktycznie wszędzie funkcjonuje hotelowa sieć wi-fi, do której hasło gość otrzymuje przy wypełnianiu formalności w recepcji.

Standardowe dodatki

Wśród dodatków, które nie są meblami, lecz również powinny znaleźć się w standardowym pokoju hotelowym, są z pewnością ręczniki. Zwykle do dyspozycji gościa jest duży ręcznik kąpielowy i mniejszy przeznaczony do twarzy i rąk. Wyposażeniem komplementarnym łazienki jest papier toaletowy, szampon, mydło i pasta do zębów w miniaturowych formatach. W obiektach zlokalizowanych w pobliżu kąpielisk, czy basenów, standardem są również wygodne ręczniki plażowe, często z logiem hotelu. Uzupełniają je grube szlafroki, w których można odpocząć po relaksującej kąpieli lub wizycie w hotelowej strefie spa.