Polecamy

Jak działa pompa ssąca do wody?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zasada działania pompy ssącej nie jest dla każdego jasna. Okazuje się tymczasem, że urządzenie to działa w bardzo prosty sposób. Do poznania ogólnego mechanizmu, wystarczy podstawowa znajomość fizyki.

Podstawy teoretyczne

Całość opiera się bowiem na wytwarzaniu podciśnienia. Ujmując to w prostych słowach, woda jest wpychana do rury opróżnionej z powietrza. ,,Siłą napędową” okazuje się tu po prostu ciśnienie atmosferyczne.

Warto w tym miejscu uzmysłowić sobie przybliżoną wartość owego ciśnienia. Jest ono równe ciśnieniu wywieranemu przez słup wody o gęstości 1000 kg/m3 oraz wysokości 10 metrów. Z tego względu, 10 metrów stanowi maksymalną głębokość, z której teoretycznie możemy zassać wodę. Teoretycznie, ponieważ pompa nigdy nie wytworzy całkowitej próżni (jest to fizycznie niemożliwe). Maksymalna głębokość, z której pompa zasysa wodę jest zatem zdecydowanie mniejsza.

Gdy to nie wystarcza…

Istnieją jednak sytuacje, w których musimy pompować wodę z większej głębokości. Wtedy opieramy się na pompach położonych bliżej lustra wody. W tradycyjnych pompach (tzw. studziennych), tłok również znajduje się w głębi studni. Odległość od lustra wody jest zatem mniejsza niż mogłoby się nam wydawać. Tego typu rozwiązania określa się mianem pomp ssąco tłoczących.

Ludzka pomysłowość nie zna granic, dlatego też istnieje jeszcze inne rozwiązanie naszego problemu. Mowa tu o eżektorze umieszczonym na dnie studni. Jest to pomysł o niższej sprawności energetycznej, który opiera się znowu na wysokim ciśnieniu. Eżektor to urządzenie zachowujące się de facto analogicznie do pompy tłoczącej.

Bogaty wybór pomp do wody znajdziesz na przykład w sklepie internetowym HYPO.

Szukasz pompy ssącej do wody? Sprawdź ofertę sklepu!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zastosowanie zaworów trójdrogowych i ciśnieniowych
Zastosowanie zaworów trójdrogowych i ciśnieniowych
Zawory trójdrogowe i ciśnieniowe pełnią funkcje zabezpieczające oraz chroniące. Możemy ich używać w naszych domach bądź ogródkach, czyli wszędzie tam, […]
Jak stworzyć taras od zera – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?
Jak stworzyć taras od zera – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?
Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, ale nie mniej wymagające jest tworzenie mniejszych konstrukcji bezpośrednio przylegających do domu. Chodzi m.in. o […]
Zabawki erotyczne, które warto posiadać w swojej sypialni
Zabawki erotyczne, które warto posiadać w swojej sypialni
Zabawki erotyczne to rozwiązanie dla par, które pragną zwiększyć temperaturę w sypialni, eksperymentować, sprawić sobie jeszcze większą przyjemność i czerpać […]
Ostatnie wpisy