Patent sternika motorowodnego jest obowiązkowy dla każdego, kto planuje pływać jachtami po różnego rodzaju zbiornikach, takich jak jeziora czy zalewy. Jego zdobycie możliwe jest wyłącznie po ukończeniu specjalnego kursu. Są one organizowane w wielu miejscach w Polsce, a ich ukończenie zajmuje zazwyczaj kilka dni.

Jak przygotować się do kursu na sternika motorowodnego?

Pierwszym krokiem jest przede wszystkim wybranie ośrodka, który przeprowadza kurs. Osoby zamieszkujące województwo łódzkie lub spędzające w nim wolny czas mogą skorzystać z profesjonalnego kursu organizowanego nad Jeziorem Sulejowskim, o którym więcej można przeczytać na https://saily.pl/kurs-sternik-motorowodny/. W takim kursie mogą brać udział wszystkie osoby, które ukończyły 14 lat. Zazwyczaj lekcje odbywają się podczas weekendów, ale w razie potrzeby mogą zostać przeprowadzone w innym dogodnym dla kursanta terminie.

Szkolenie podzielone jest na część praktyczną oraz teoretyczną. Mimo, iż trwa zaledwie kilka dni jest ono bardzo intensywne i uczestnik otrzymuje dużą dawkę wiedzy i ćwiczeń. Musi on także samodzielnie utrwalać otrzymaną na wykładach wiedzę, aby skutecznie ją przyswoić. Zajęcia teoretyczne związane są przede wszystkim z budową i obsługą jachtu motorowodnego. W ciągu kilku godzin uczestnik dowiaduje się, jak go prowadzić, manewrować nim i przeprowadzać inne operacje. Część praktyczna obejmuje szkolenie z zakresu wiązania podstawowych węzłów oraz przede wszystkim zajęcia na wodzie, podczas których wiedza teoretyczna wykorzystywana jest w praktyce