Dominującym obecnie trendem co do oświetlenia w pomieszczeniach są lampy w kształtach dalekich od tego, co zwykle się oczekuje. Z jednej strony nadal dominują konstrukcje geometryczne, bez wymyślnych rzeźbień i tym podobnych zdobień. Z drugiej jednak dzisiaj modne żyrandole formowane są w kształty dalekie od tego, co zwykle oczekiwano po oświetleniu.

Modny kształt lampy: kula

Jeśli o sam kształt chodzi, w dzisiejszej architekturze wnętrz przeważają figury kuliste nad kwadratowymi, ale niekoniecznie w formie jednej kuli, ale np. efektownej kiści. Z tego samego kształtu mogą korzystać np. modne obecnie tak zwane pajączki, czyli lampy o kilku czy nawet wielu punktach światła w postaci dużych, gołych żarówek, które połączone są z głównym źródłem prądu luźno zwisającymi przewodami, co przypomina pajęczynę. Podobnym rozwiązaniem są też lampy o kilku punktach światła połączonych smukłymi rurkami, co wygląda jak swego rodzaju drabinka.

Naturalne materiały wykonania

Obecnie modne żyrandole wykonane są z naturalnych materiałów, idąc za trendami związanymi ze świadomością ekologiczną. Z tego względu dzisiaj dominują materiały wykonania takie jak drewno, papier czy bambus – zamiast np. metalu, który z kolei bywa też zastępowany imitacjami naturalnego kamienia. Konsekwencją tego są również motywy roślinne, które można odnaleźć np. na kinkietach. Jeśli chodzi o sam kolor światła, utrzymuje się trend związany ze złotem, ale w jasnym satynowym odcieniu. Kolor ten doskonale wpisuje się w stylistykę naturalnych kolorów: kamiennych szarości czy roślinnej zieleni.