Istnieje wiele sposobów wyceny nieruchomości. Najczęstszym z nich jest skorzystanie z usług niezależnego rzeczoznawcy, który dokona oceny na podstawie warunków rynkowych i porównywalnych sprzedaży.

Jakie działania może podjąć dla nas osoba rzeczoznawcy?

Rzeczoznawca majątkowy taki jak z następującej witryny https://www.peritia-wycena.com.pl/ zbada nieruchomość, historię wszelkich podobnych nieruchomości w okolicy oraz aktualne warunki rynkowe. Może on również wziąć pod uwagę takie czynniki jak prawo zagospodarowania przestrzennego i ograniczenia budowlane przy dokonywaniu oceny.

Koszt wynajęcia profesjonalnego rzeczoznawcy różni się w zależności od tego, gdzie mieszkasz i ile nieruchomości potrzebujesz wycenić. Jeśli szukasz wyceny dla celów ubezpieczeniowych lub jeśli masz wiele nieruchomości do wyceny, warto najpierw sprawdzić w swoim banku lub u dostawcy kredytów hipotecznych, czy oferują oni bezpłatne wyceny lub zniżki dla swoich klientów.

Wycena nieruchomości to ocena ceny rynkowej nieruchomości. Rzeczoznawca użyje porównywalnych nieruchomości na sprzedaż w okolicy, aby pomóc wycenić Twoją nieruchomość.

Następujące czynniki mogą wpłynąć na wartość Twojego domu:

Lokalizacja

Mieszkanie w ruchliwym centrum miasta może być warte więcej niż podobne mieszkanie na cichym przedmieściu.

Stan

Dobrze utrzymany dom sprzeda się za więcej niż taki, który wymaga pracy.

Wiek

Nowsze domy mają zazwyczaj wyższe ceny niż starsze, choć zdarzają się wyjątki.

Wielkość

Dodatkowa sypialnia lub łazienka mogą zwiększyć wartość nieruchomości.