Polecamy

Jakie parametry drzwi brać pod uwagę przy ich zakupie?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Istnieje kilka głównych kryteriów, na które należy zwracać uwagę podczas wybierania drzwi wewnętrznych. Pierwszym z nich jest ich ogólny wygląd oraz jakość wykonania. Bez problemu ocenimy to podczas oględzin w sklepie. Nie jest to jednak jedyne istotne kryterium. Musimy także uwzględnić przeznaczenie drzwi, czyli gdzie planujemy je umieścić. Model, który zamontujemy w łazience, powinien mieć zupełnie inne cechy niż ten, który kupujemy do sypialni. Oprócz tego musimy wziąć pod uwagę to, ile naturalnego światła dostaje się do danego pomieszczenia przez okna. Przed zakupem trzeba sprawdzić sposób wykończenia powierzchni drzwi oraz materiał, z którego zostały wykonane. Ostatnim istotnym czynnikiem jest ich konstrukcja oraz sposób otwierania.

Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych

Zanim zdecydujemy się na zakup danego modelu, musimy sprawdzić, czy będzie on pasował do otworu drzwiowego. Dopiero znając jego wymiary, możemy zacząć rozglądać się za interesującymi nas drzwiami. Warto mimo to znać standardowe wymiary drzwi wewnętrznych, gdyż modele o takich wymiarach beż żadnego problemu znajdziemy w sklepie. Najczęściej spotykamy się z drzwiami o wysokości 200 cm. Dotyczy to zarówno skrzydeł przesuwnych, jak i uchylnych. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o ich szerokość. W przypadku skrzydeł uchylnych wynosi ona od 60 cm do 90 cm. Taki model znajdzie zastosowanie w wielu różnych miejscach. Większe skrzydła zapewniają duży komfort użytkowy. Jeżeli chodzi o drzwi przesuwne, możemy bez większych problemów wybrać o wiele szersze skrzydła. W przypadku wariantu dwuskrzydłowego szerokość nie powinna być większa niż 240 cm. Osoby, które pragną jeszcze szerszych drzwi, powinny zdecydować się na zakup modelu trzyskrzydłowego.

Jakie znaczenie ma ościeżnica?

Przeważnie jest ona wykonywana z tego samego materiału co drzwi. Zazwyczaj te dwa elementy są kupowane razem w zestawie. Sporą popularnością w domach jednorodzinnych cieszą się modele drewniane. Mogą być wykonane z płyty wiórowej lub MDF. Dostępne są także ościeżnice z litego drewna. Alternatywą są ościeżnice metalowe, powszechnie używane w budownictwie wielorodzinnym. Standardowa szerokość starych modeli wynosi 9,5 cm. Potrzebowały one dodatkowego wykończenia za pomocą listwy do zamaskowania miejsca styku ościeżnicy ze ścianą. Najnowsze modele oferują możliwość regulowania swojej szerokości tak, aby pasowała ona do grubości ściany. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki model ościeżnicy powinniśmy wybrać, najlepiej zdecydować się na wariant regulowany. Tańszą alternatywą jest ościeżnica stała. Z kolei osoby, którym zależy na atrakcyjnie wyglądających drzwiach, powinny wybrać wariant bezprzylgowy. Musimy być jednak przygotowani na o wiele wyższe koszty związane z montażem drzwi wewnętrznych i ościeżnicy.

Sposób otwierania drzwi

Najbardziej tradycyjne są drzwi rozwierane, które dostępne są w wersji jedno- oraz dwuskrzydłowej. Sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie mamy wystarczająco dużo miejsca, aby wygodnie je otworzyć. Możemy spotkać się między innymi z modelami przylgowymi, które mają pionowe wycięcia na krawędziach skrzydeł. W przypadku szerokich otworów drzwiowych możemy rozważyć zakup modeli składanych. Chodzi mianowicie o drzwi harmonijkowe oraz łamane, które po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca. Drzwi łamane przeważnie składają się z dwóch lub trzech pionowych elementów, które są połączone ze sobą zawiasami. W przypadku modelu harmonijkowego występuje o wiele więcej węższych części. Cała konstrukcja przesuwa się wzdłuż prowadnicy, którą montujemy w górnej części otworu drzwiowego.

Prowadnica jest również potrzebna, gdy decydujemy się na wybór drzwi przesuwnych takich jak ten model na stronie https://www.jurpol-meble.pl/drzwi-przesuwne-nascienne-drewniane-rust-80/. Rozwiązanie to zyskuje na popularności z uwagi na niezwykłą wygodę w użytkowaniu. W przypadku drzwi przesuwnych wykonanych z drewna, konieczne może być nawiercenie kilku dodatkowych otworów. Potrzebne są do zamocowania systemu przesuwnego oraz uchwytu. Dokładnie kroki tego montażu znajduje się w instrukcji od producenta. Zaletą drzwi drewnianych jest to, że nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnujących. Wystarczy regularnie je czyścić za pomocą mokrej szmatki. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeżeli zdecydujemy się malować lub lakierować takie drzwi.

Kiedy drzwi przeszklone są lepsze od drzwi pełnych?

Na te pierwsze decydujemy się wtedy, gdy chcemy dodatkowo doświetlić dane pomieszczenie. Sprawdzają się szczególnie dobrze w przypadku korytarzy. Wybieramy wtedy drzwi w całości zrobione ze szkła lub częściowo przeszklone. W sklepach znajdziemy różne rodzaje szkła i jego wybór zależy wyłącznie od naszych preferencji. Wystarczy wybrać ten typ, który najbardziej nam się podoba. Możemy między innymi zdecydować się na drzwi ze szkła barwionego, matowego lub przezroczystego. Za ich pomocą efektywnie doświetlimy zbyt ciemne wnętrza przy jednoczesnym zachowaniu intymności. Drzwi pełne przeważnie używane są do odgrodzenia naszej sypialni od reszty domu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym zajmują się biura architektoniczne?
Czym zajmują się biura architektoniczne?
Wiele osób marzy o posiadaniu własnego domu, ale nie każdy ma pomysł, jak to miejsce powinno dokładnie wyglądać i być […]
Stylowa poczekalnia – wizytówka naszej firmy, w którą warto zainwestować
Stylowa poczekalnia – wizytówka naszej firmy, w którą warto zainwestować
Poczekalnia przed biurem to miejsce, w którym nierzadko klienci, kontrahenci i goście spędzają sporo czasu, warto więc zadbać o to, […]
Jakie części są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemu wentylacyjnego?
Jakie części są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemu wentylacyjnego?
Wentylacja jest niezbędnym elementem każdego budynku lub domu. Jest to proces, który umożliwia cyrkulację powietrza w środowisku wewnętrznym, co pomaga […]
Ostatnie wpisy