W ostatnich latach wiele osób decyduje się na wybudowanie tzw. inteligentnego domu. Tego rodzaju obiekt jest wyposażony w nowoczesną, zaawansowaną pod względem technologicznym automatykę, która pozwala na sterowanie różnymi funkcjami, a także urządzeniami. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest inteligentne ogrzewanie (polegające na precyzyjnym kontrolowaniu temperatury w pomieszczeniach), ale dużym powodzeniem cieszą się też systemy sterowania roletami, oświetleniem i monitoring. Zostaną one opisane w dalszej części artykułu.
Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w domach inteligentnych jest automatyczne sterowanie ogrzewaniem. W tym celu montuje się na ścianie specjalne termostaty, a na grzejnikach głowice termostatyczne. Urządzenia te są połączone z kotłem lub innym sprzętem grzewczym i umożliwiają dokładne regulowanie jego pracy, czyli podnoszenie temperatury we wnętrzach w chłodniejsze dni i jej niwelowanie w cieplejsze. Klienci wybierają najczęściej termostat Z-Wave, ponieważ jest on uznawany za wyjątkowo solidny i niezawodny.
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest system pozwalający na sterowanie roletami. Wystarczy je wyposażyć w silniczki elektryczne, które można zaprogramować w taki sposób, aby rolety opuszczały się i podnosiły o konkretnych godzinach. W domach inteligentnych powszechnie stosuje się także sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym (za pomocą pilota lub aplikacji w telefonie), a ponadto montuje różnorodne czujniki zwiększające bezpieczeństwo mieszkańców – m.in. detektory gazu, dymu czy zalania. Poza tym często mamy tam do czynienia z systemem monitoringu, składającym się z kamer podłączonych do komputera (stały podgląd obrazu dzięki internetowi).