Zawód stolarza wymaga korzystania ze specjalistycznych, często bardzo zaawansowanych pod względem technologicznym maszyn. Tego typu urządzenia są dosyć kosztowne, ale jednocześnie ograniczają do minimum ryzyko popełnienia błędu, który może prowadzić do utraty cennego materiału, a nawet zdrowia. W ostatnich latach niezwykle popularne stały się zwłaszcza wielofunkcyjne obrabiarki. Jeśli chodzi o tego typu profesjonalne maszyny do drewna małopolskie jest jednym z województw, w których bez problemu znajdziemy firmę posiadającą je w swojej ofercie. 

Technologia w służbie człowiekowi

Jednymi z podstawowych maszyn służących współcześnie do obróbki drewna w profesjonalnych zakładach stolarskich są obrabiarki, pozwalające m.in. na precyzyjne cięcie i dokładne szlifowanie drewnianych elementów. Oprócz nich stosunkowo często wykorzystuje się strugarki wyposażone w mechanizm posuwisty z wrzecionami, dzięki którym możliwe jest szybkie i bezpieczne obrabianie wyjątkowo krótkich detali (o długości minimum 12 cm).  Nie mniejszym powodzeniem cieszą się automatyczne piły formatowe (wykonujące wiele obrotów na minutę), sporej wielkości wiertarki stolarskie z opcją kołkowania, szlifierki kątowe z panelem sterowania oraz maszyny do postarzania drewna (z wbudowanymi stalowymi szczotkami).

W zakładach stolarskich oraz na placach budowy można też zobaczyć tzw. kompresor śrubowy. Jest to urządzenie służące do podawania sprężonego powietrza do instalacji oraz zaawansowanych sprzętów (a nawet całych linii produkcyjnych), dzięki czemu funkcjonują one prawidłowo i nie stanowią zagrożenia. Jeśli chcemy kupić dobrej klasy kompresor śrubowy Kraków jest miastem, w którym działa kilka uznanych sklepów mających go w ofercie. Inne nowoczesne maszyny stolarskie to m.in.:

– okleiniarki

– pilarki panelowe

– grubiarki

– wyrówniarki

– kopiarko-rzeźbiarki