Firany podkreślają charakter wnętrza i sprawiają, że można się w nim poczuć przytulnie. Dlatego też dobór odpowiednich firan ma kluczowe znaczenie w aranżacji wnętrza. Nie ma znaczenia czy kupujemy tanie firany gotowe, czy może szyte na miarę – zawsze muszą być one dopasowane do domu oraz do funkcji pomieszczenia.

O czym pamiętać przy wyborze firan?

Oczywiście kluczowym jest wybór firan pod względem nie tylko estetyki, ale również rozmiaru. Można kupić firanki na metry lub gotowe firany pasujące do standardowych okien. Nie może zabraknąć materiału, ale nie powinno być go również za dużo, nawet biorąc pod uwagę marszczenie. Firany muszą swobodnie zasłaniać całe okno, a rozłożenie materiału musi być równomierne. Przed zakupami warto sprawdzić dodatkowo typ posiadanego karnisza, bowiem starsze wersje mogą nie być przystosowanymi do każdej firany.

Istotne pod względem estetyki jest dobranie długości firan i materiału – stosuje się dwa warianty. Firany zazwyczaj sięgają do parapetów lub po samą ziemię, w zależności od typu pomieszczenia, jego wystroju i gustu mieszkańców. Jest wiele materiałów, z których wykonuje się firany – żakard, woal, tiul czy nawet satyna – każdy z nich ma inne właściwości.

Gdzie kupić firany?

W poszukiwaniu wymarzonego modelu firan, warto wybrać się do kilku sklepów stacjonarnych lub poszukać interesujących produktów w sklepie internetowym. Dzięki temu można wybrać najwyższą jakość produktu połączoną z korzystną ceną, a same firany będą wyglądały zjawiskowo w salonie, kuchni czy w sypialni.