Niekiedy zdarza się, że dom jednorodzinny jest położony w rejonie pozbawionym dostępu do zbiorczej kanalizacji. W takim przypadku rozsądnym rozwiązaniem jest zamontowanie obok niego szamba, czyli bezodpływowego zbiornika wykonanego z betonu bądź tworzywa sztucznego. Najlepiej uwzględnić tę konstrukcję w planie zagospodarowania działki, gdyż zdejmuje to z nas wszelkie dodatkowe formalności. W przeciwnym razie niezbędne okaże się zgłoszenie zamiaru posiadania szamba do starostwa.
Szambo należy osadzić w takim miejscu, gdzie nie będzie ono narażone na szkodliwe działanie wód gruntowych i opadowych, a z drugiej strony nie sprawi żadnego problemu przy opróżnianiu. Pożądana odległość od studni to minimum 15 metrów, od okien i drzwi – 5 metrów, natomiast od granicy posesji – powyżej 2 m. Co istotne, możemy podłączyć do omawianego zbiornika kilka budynków, ale muszą one wszystkie znajdować się na jednej działce budowlanej i być naszą własnością.
Niezwykle ważna kwestią w kontekście użytkowania szamba jest systematyczne wywożenie zgromadzonych nieczystości poprzez wezwanie wozu asenizacyjnego. Zaleca się robienie tego w terminie co 15-30 dni (zależnie od ilości odprowadzanych z domu ścieków). Od wielu lat największą popularnością cieszą się prefabrykowane zbiorniki betonowe o pojemności 8-10 metrów sześciennych. Wynika to z faktu, że doskonale zaspokajają zapotrzebowanie przeciętnej, kilkuosobowej rodziny. Charakteryzują się przy tym bardzo wysoką odpornością na uszkodzenia, optymalną szczelnością (brak ryzyka przedostania się toksycznych substancji do środowiska) oraz atrakcyjną ceną. Jeśli interesuje nas szambo betonowe Częstochowa to miasto, gdzie działa firma zajmująca się ich wytwarzaniem. Alternatywę stanowią modele plastikowe – wyjątkowo lekkie i łatwe w montażu, ale jednocześnie dosyć drogie (ponad 4000 zł).