Dezynfekcja termiczna to skuteczny sposób na to, aby powietrze w budynku było wolne od szkodliwych mikroorganizmów. System składa się z urządzenia do dezynfekcji termicznej, które montuje się po stronie ssącej instalacji wentylacyjnej, oraz wkładu do dezynfekcji termicznej, który umieszcza się w kanałach wentylacyjnych.
Zastosowanie systemów dezynfekcji termicznej w systemach wentylacyjnych jest bardzo skutecznym środkiem ochrony mieszkańców budynku przed rozprzestrzenianiem się patogenów. System podgrzewa powietrze w kanałach, co niszczy wszystkie obecne w nim zanieczyszczenia bakteryjne i grzybowe. Specjalistyczne firmy, zajmujące się tym rodzajem usług, takie jak https://airconindustry.pl/dezynfekcja-termiczna/ oferują przy tym szerokie spektrum działań.
Systemy dezynfekcji termicznej składają się z dwóch części:
Urządzenie grzewcze może być wentylatorem elektrycznym lub palnikiem gazowym w przypadku kotłów wodnych. W obu przypadkach występuje podgrzewacz wstępny, który za pomocą energii elektrycznej lub gazu podgrzewa wodę, która następnie przepływa przez rury, aby ogrzać inne zbiorniki wody znajdujące się w każdym pomieszczeniu. Natężenie przepływu zależy od tego, ile ciepła potrzeba w każdym pomieszczeniu i od jego wielkości. W przypadku konieczności ogrzania dużej liczby pomieszczeń jednocześnie, można zainstalować wiele podgrzewaczy wewnątrz jednego kanału.
Druga część systemu składa się z rur, które transportują to ogrzane powietrze z jednego pomieszczenia do drugiego. Ta sieć rur składa się z kilku sieci: jedna sieć dostarcza ciepłe powietrze bezpośrednio do każdego pomieszczenia, podczas gdy inna sieć doprowadza je z powrotem do centralnego pieca.