Zdrowy, lśniący uśmiech zapewnia komfort psychiczny i buduje pewność siebie. Aby utrzymać zęby w idealnym stanie, nie wystarczy samo ich umycie. Ważna jest również technika, rodzaj stosowanej szczoteczki i pasty, a przede wszystkim opieka dobrego stomatologa. Co zrobić, aby przez lata cieszyć się pięknym uzębieniem?

Zapobieganie i leczenie – podstawa walki z próchnicą

Zęby powinniśmy myć dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Częstsze mycie może skutkować uszkodzeniem szkliwa, podobnie jak używanie zbyt twardej szczoteczki. Optymalnym wyborem jest szczoteczka o średniej twardości, natomiast stosowanie miękkiej zaleca się osobom o wrażliwych dziąsłach. Ważna jest również dobrej jakości pasta do zębów, dostosowana do kondycji naszego uzębienia.

Nie zapominajmy o nitkowaniu, bez którego szczotkowanie nie będzie wystarczająco skuteczne, a także o płukaniu ust specjalnym płynem. Kluczem do sukcesu w batalii z próchnicą są także regularne kontrole i leczenie zachowawcze u dobrego stomatologa . Polega ono zarówno na szybkim diagnozowaniu i wypełnianiu nawet niewielkich ubytków, jak i na cyklicznym usuwaniu kamienia nazębnego. Więcej na ten temat można przeczytać na https://www.medessence.pl/stomatologia-mokotow/leczenie-zachowawcze/.

Skaling, piaskowanie, fluoryzacja – dlaczego warto je wykonywać?

Zabiegi higienizacyjne pozwalają usunąć osad i kamień nazębny, a także wzmocnić zęby i zapobiec powstawaniu ubytków. Chronią też przed chorobami dziąseł i przyzębia, z paradontozą na czele. Skaling polega na usunięciu warstwy kamienia, natomiast piaskowanie pomaga dodatkowo pozbyć się osadu i przebarwień. Z kolei fluoryzacja wzmacnia szkliwo i czyni je bardziej odpornym na działanie bakterii. Zabiegi te są ważnym elementem profilaktyki próchnicy, dlatego warto poddawać się im regularnie, przynajmniej raz w roku.