Wiele osób marzy o posiadaniu własnego domu, ale nie każdy ma pomysł, jak to miejsce powinno dokładnie wyglądać i być zaaranżowane. Na pomoc takim ludziom przychodzi architekt, czyli osoba, która skutecznie pomaga w zaprojektowaniu i urządzeniiu własnych czterech kątów. Może on pracować samodzielnie lub być zatrudniony w specjalistycznym biurze architektonicznym.

Co należy do obowiązków architekta?

Praca architekta rozpoczyna się od konsultacji z klientem w zakresie szczegółów dotyczących projektu domu lub mieszkania. W trakcie takiej rozmowy są ustalane zwłaszcza koszty inwestycji, ale pojawiają się również tematy związane z funkcjonalnością przyszłego domu czy jego wyglądem.

W dalszej kolejności przeprowadza się badania, czy konkretny projekt jest w ogóle możliwy do zrealizowania. Jeśli tak, to sporządzana jest analiza finansowa jego wykonania.

Następnie architekt przygotowuje właściwe rysunki i szkice, korzystając z fachowych programów do projektowania (jeśli oczywiście posiada takie uprawnienia). Kolejny etap opiera się na sporządzeniu planu z konkretnymi pracami budowlanymi.

Ostatnim elementem tego procesu jest nadzorowanie przez architekta całego projektu budowy domu. Może on pełnić również rolę konsultanta w zakresie szczegółów wizualnych. Warto podkreślić, że specjaliści tego typu posiadają różne kompetencje oraz specjalizacje. Znani z wszechstronności są zwłaszcza architekci w Poznaniu. W ostatnim czasie zasłynęli projektem navigator zbaszyn, który odbił się szerokim echem w świecie ludzi zajmujących się profesjonalnie projektowaniem budynków.