Wdrożenie i upowszechnienie się technologii cyfrowego druku książek wywołało prawdziwą rewolucję na rynku poligraficznym i wydawniczym. Dzięki tej nowoczesnej technologii wytwarzanie książek stało się szybsze i tańsze. Jej liczne zalety sprawiają, że stopniowo wypiera tradycyjny druk offsetowy.

Na czym polega cyfrowy druk książek

Cyfrowy druk książek polega na przekazywaniu danych bezpośrednio z komputera na papier z pominięciem procesu składania i przygotowywania tekstu. W przypadku tradycyjnego druku offsetowego konieczne jest  stworzenie formy drukarskiej. Po jej przygotowaniu maszyny nanoszą tusz na arkusze papieru. Po zakończeniu tego etapu, arkusze zostają sfalcowane, zebrane w całość i oprawione. Wykonywanie tych czynności jest czasochłonne i znacząco wpływa na wydłużenie procesu publikacji. Szczegółowe informacje na temat cyfrowego druku książek znaleźć można na stronie https://www.totem.com.pl/druk-cyfrowy/cyfrowy-druk-ksiazek

Przewaga druku cyfrowego na offsetowym

Podstawową wadą metody offsetowej są wysokie koszty przygotowania książki do druku. To sprawia, że opłacane jest wypuszczanie jedynie dużych nakładów. Zastosowanie cyfrowego druku pozwala na szybkie i tanie drukowanie niewielkiego nakładu, obejmującego kilkadziesiąt egzemplarzy. Jest to znaczące ułatwienie szczególnie dla osób, które decydują się wydać książkę drogą self-publishingu. Zaletą tej technologii jest również możliwość personalizacji książek. Na życzenie klienta część nakładu może różnić się wyglądem oprawy lub umieszczoną we wnętrzu dedykacją. Ewentualne korekty w tekście wprowadzane są w plikach przygotowywanych do druku.