Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok zyskują na popularności. Wynika to z faktu, że są w pełni ekologicznym źródłem energii, nie wymagają absolutnie żadnej obsługi i odznaczają się długą żywotnością. Ponadto są niezwykle opłacalne, ponieważ dostarczają darmową energię elektryczną, która zasila urządzenia domowe oraz system ogrzewania. Jeśli kogoś interesuje tania fotowoltaika dofinansowanie na panele może uzyskać zarówno z programów unijnych, jak i samorządowych.
Zasada działania paneli fotowoltaicznych jest stosunkowo prosta. Na powierzchnię ogniw padają promienie słoneczne, co skutkuje zaistnieniem zjawiska fotoelektrycznego. Polega ono na rozdzieleniu dodatnich oraz ujemnych nośników ładunku elektrycznego i skierowaniu ich na przeciwległe powierzchnie ogniwa. W ten sposób jest generowane napięcie i przez obwód zaczyna przepływać prąd stały. Jego moc zależy przede wszystkim od liczby zamontowanych paneli. Oczywiście istnieje możliwość ich dostosowania do potrzeb konkretnego obiektu mieszkalnego. Wyprodukowany prąd jest przesyłany do specjalnego inwertera (inaczej falownika), będącego swoistym sercem całego systemu. Zamienia on bowiem prąd stały na zmienny o wartości 230 V.
Poza tym wspomniane urządzenie umożliwia monitorowanie na bieżąco pracy instalacji. Jeśli prąd nie jest w pełni wykorzystywany, wówczas jego nadmiar trafia do sieci elektromagnetycznej. Ważnym elementem jest też licznik dwukierunkowy, odpowiedzialny za precyzyjny pomiar zarówno energii pobieranej, jak i wprowadzanej do sieci. W przypadku takiej technologii jak fotowoltaika ogrzewanie domu i zasilanie sprzętów to podstawowe jej zadania.